4chan je anglický imageboard, spuštěný 1. října 2003 jenž byl zaměřený na diskusi kolem manga a anime. Uživatelé obvykle anonymně publikovali své příspěvky a obrázky. Internetová stránka se později rozrostla do šesti kategorií: Japanese culture (Japonská kultura), Interests (zájmy), Creative (kreativnost), Adult (pro dospělé) (18+), Other, and Misc (ostatní) (18+). Tyto kategorie určují stálé téma jako anime, manga, technologie, sport, cestování, fotografování, hudba, hentai, torrenty. Stránka je přiřazována k "internetovým subkultůrám" a jako Project Chanology pořádá různé aktivismy.


Obsah

Obsah

Memy

Uživatelé na 4chan jsou zodpovědní za popularizaci či vymyšlení nespočetného množství internetových memů typu Lolcats, Rickrolling, "Chocolate Rain", Pedobear, mudkipz, IMMA CHARGIN MAH LAZER či Chuck Norris.


/ b /

Kategorie " / b / " je ze všech boardů nejpopulárnější (tvoří asi 30 % provozu celého 4chanu) a nechvalně proslulá. Byla to také vůbec první vytvořená kategorie. Objevuje se na ní až několik desítek tisíc příspěvků denně, vrcholu dosáhla v červenci 2008 s 150 - 200 tisíci příspěvky denně. /b/ je známé jako "random" (libovolné téma), které je zatíženo minimálními pravidly na publikovaný obsah. I když tento board nemá žádná pravidla, můžete zde získat ban (zakázání přístupu na stránku) za publikaci ilegálního materiálu jako například dětská pornografie, "invaze" jiných webstránek a nesmí vám být méně než 18 let (z důvodu výskytu explicitního materiálu).


Vliv

4chan má díky řadě memů vliv i na český internet, řada z nich se úspěšně "usídlila" na českých diskuzních fórech, zejména na Okounu. Asi největšího úspěchu z nich dosáhl Pedobear; ten se objevuje často např. v OLOL fotomontážích.


Externí odkazy