Daniel Dočekal


Daniel Dočekal
Daniel_Docekal.jpg
Narozen 16. října 1967 (45 let)

Daniel Dočekal (* 1967) je zakladatel internetového magazínu Svět Namodro. Má svůj blog pooh.cz. často píše články pro různá media, například pro Lupa.cz. Zdá se, že neumí moc dobře anglicky.


Z Danielova života

Problémy s Danielem Dočekalem začaly již za minulého režimu ve slavné 602. základní organizaci Svazarmu, kdy za podivných okolností nahradil Ladislava Zajíčka na pozici šéfredaktora počítačového časopisu Mikrobáze [[[1]]] (Zajíček rozhodně nebyl bezvýznamnou figurkou, další info zde)


Dočekal udělal kdysi ve Svazarmu průšvih s objednávkami počítačových monitorů, tento průšvih shodil na svého podřízeného Davida Baierleho a nechal Baierleho vyhodit. (Baierle má nyní vlastni firmu [[[2]]])


Ve Svazarmu zaujal i další významnou osobnost českého Internetu. František Fuka vzpomíná: "Když mu bylo asi 17, tak ke mně domů najednou přišla Dočekalova matka, kterou jsem neznal a netušil jsem, že ví, kde bydlím, a že prý Dan utekl z domova a jestli není u mne. Já jsem řekl, že není, ale ona mi stejně vtrhla do bytu a prohledávala mi byt, jestli tam nemám schovaného Dočekala. Pak se ukázalo, že s nějakou svojí přítelkyní utekl do Holandska, kde si ji vzal, nebo něco takového."[[[3]]]


Telekomunikačního odborníka Zbyňka Pospíchala připravil Daniel Dočekal o honorář za testování modemů pro IDG. Pak jej chtěl pro jistotu nechat vyhodit z počítačové sítě Fido... Zbyněk Pospíchal naštěstí nezemřel hlady a situaci ve Fidu ustál, dnes je z něj "ISP and data services manager" v Dial Telecomu [[[4]]]


Později se Daniel Dočekal vetřel do agentury MIA a v jejím rámci provozoval internetový deník Svět namodro. Agenturu MIA i se Světem namodro zakoupil Český Telecom, Dočekal zřídil ve Světě namodro sekci Reklama & média a přijal do ní kvalitního novináře Jana Potůčka (dříve v Lidových novinách, nyní v Reflexu). Posléze si však Daniel Dočekal našel přítelkyni Zdeňku Ticháčkovou a instaloval ji na Potůčkovo místo.


V Telecomu proslul Dočekal svérázným zacházením s čipovou kartou pro vstup na režimové pracoviště (budova Nagano), půjčoval ji svému jedenáctiletému synovi. Když se nad tím pozastavovala ochranka a manažer Jaromír Zachata (nyní provozuje firmu Intellectronics), choval se Dočekal arogantně, naštěstí z toho problémy nevznikly.


Když byl Dočekal vyhozen z Telecomu (jednoho dne jej ochranka ráno nepustila do práce) a poprvé se uchytil v nakladatelství Economia, po čase do divize Economia OnLine vpašoval přítelkyni Ticháčkovou a nechal prý pro ni zřídit speciální pozici "zadavatele bannerů do reklamního systému".


Zdeňka Ticháčková nakonec okouzlila Daniela Dočekala natolik, že se za tragikomických okolností rozvedl se svojí první ženou Markétou Dočekalovou, článek o dramatickém rozchodu včetně klečení s endoprotézou se později objevil v časopisu Marianne. Posléze se Dočekal s Ticháčkovou oženil, ale nakonec mu utekla. Dnes je Dočekal ženatý již potřetí, jeho manželství se však octlo v krizi.


Z Economie Dočekal odešel do firmy Autocont On Line (dodavatel projektu Internet do škol -- "Indoš"). Dočekal působil v pozici manažera odborné komunikace, odmítal však komunikovat, zejména o odborných záležitostech [[[5]]]


Ještě horší bylo, když Dočekal nepochopil či nechtěl pochopit vyjádření odborníka na počítačovou bezpečnost Jiřího Nápravníka o tom, že přístupová hesla do internetového bankovnictví i digitální certifikáty lze získat útokem na počítač uživatele. Stačí, aby tzv. trojský kůň vpašovaný útočníkem odchytil stisky kláves při zadávání hesla a okopíroval certifikát...


Tisková zpráva vydavatelství Economia o Dočekalově jmenování šéfredaktorem vzbudila mezi odbornou veřejností údiv a veselí, jak je patrné z reakcí na odborném serveru Lupa: [[[6]]] [[[7]]]


Zajímavé je, že Dočekalův oficiální životopis, který obsahovala tisková zpráva o jmenování šéfredaktorem iHned.cz, se o některých jeho působištích vůbec nezmiňuje. Není tedy jisté, zda se vedení Economie rozhodovalo při jmenování Dočekala šéfredaktorem serveru iHned.cz na základě úplných informací.


V Economii Dočekal skončil, stejně jako posléze v časopise Inside. Poté se uchytil ve vydavatelství Ringier a pro reklamní agenturu Proximity Prague, ale v nich skončil také a nyní byl nainstalován do portálu Tiscali jakožto ředitel pro strategii. To se ještě nasmějeme!


Dodatek: Z Tiscali byl také odejit.


Odkazy

Externí odkazy

zdeExotopedia
Český internet Milan BuričínRadan ChrobokDaniel DočekalMilena DouškováDalibor GrůzaRadim HasalíkVít HassanPetr HejlJaroslav HladŠimon HlinovskýJiří HrebenarRadek HulánRadek JedličkaRadovan KalužaPetr KardinMichal KolesaMichal KrólValentin KusákHonza ZZRHenryk LaholaPetr LoukotaJakub LopataLuŠtěLaMilan PetříkJiří MacichPavel MáchaBratři NěmcovéJan NeubertRobert PochJaroslav PeňaškaMarie PojkarováIgnác PospíšilVáclav ProkůpekJan Maria RegazzoAlan ŘepkaPepa SádraMatěj SeifertAleš SlabýVladimír StworaNatálie SmutkováJan StachPavel StašekZdeněk SteinbauerJan SternPavel SýkoraPetr TomešViktor VerešOndřej Vodný alias ONdrayPatrik VoglOndřej VomočilJan VostatekRoman ZavřelJindřich Zedník
Český internet - neaktivní Standa NovákKarel Nový
Slovenský internet Alexander JárayBranislav RácRóbert Sedlák
Zahraničí Markéta BarboříkováRoss Hedvíček