Ignác Pospíšil


Ignác Pospíšil
225px-Cinik2.jpg

Ignác "Cinik" Pospíšil, 2006

Narozen Ignác Josef Tomáš Pospíšil

2. října 1978 Olomouc

Zemřel dosud živ
Bydliště České Budějovice
Znám jako Cinik, Nácek Pospíšil, Hitler české Wikipedie
Vzdělání středoškolské
Zaměstnavatel Hotel Zvon, České Budějovice (2007)
Politická strana příznivec KDU-ČSL
Nábož. vyznání římskokatolické
Příbuzní Marie Pospíšilová (sestra)
Website [[1]]

Ignác Pospíšil (celým jménem Ignác Josef Tomáš Pospíšil, vulgo Cinik) je český blogger, někdejší wikipedista a konzervativní katolický aktivista. Pověstný je zejména svojí žlučovitou hádavou povahou, pro kterou se dostal do několika ostrých vleklých sporů (za zmínku stojí spor s Rossem Hedvíčkem, Vítem Zvánovcem nebo Filipem Sklenářem), díky které musel odejít z Christnetu, Signálů.cz a poté i z české Wikipedie. Coby konzervativní katolík (ovšem formátu a kvalit Henryka Laholy ještě zdaleka nedosahuje) se na blozích vyjadřuje ze kontroverzním tématům, jako homosexualita či interrupce.


V současnosti provozuje osobní blog na idnes.cz a spolu s Jiřím J. Stodolou a dalšími provozuje blog ("časopis") Duše a hvězdy; po odchodu z Wikipedie v květnu 2010 si také založil alternativní wiki encyklopedii Katopedie, ale jeho stopy lze na internetu najít i jinde [[[1]]]. Mimoto se angažuje v Hnutí pro Život ČR a Mladých křesťanských demokratech.


Obsah

Obsah

Real life

Podle své uživatelské stránky na české Wikipedii se narodil jako Ignác Josef Tomáš Pospíšil 2. října 1978 v Olomouci. Studoval Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, kde bydlel na internátu. Po maturitě nastoupil na vysokou školu na nějaký obor spjatý s biologií, odtud ho ale vyhodili.


Počátkem roku 2007 během dalšího z jeho sporů na Wikipedii uživatel Pmp podle IP adresy odhalil, že Ignác Pospíšil pracuje v Hotelu Zvon v Českých Budějovicích. To se potvrdilo i na jaře 2009, kdy vyplavalo na povrch, že Pospíšilův hlavní i jeho loutkový účet ("Ten, který přichází se zdroji"; to aby v diskusi jeho názory sdílel aspoň "někdo") mají stejnou IP adresu, načež se Pospíšil začal vymlouvat na veřejnou internetovou kavárnu Hotelu Zvon. A jestli neumřel, nebo ho nevyhodili, pracuje tam dodnes. (Setkání s Cinikem, který pracuje v Hotelu Zvon jako portýr, v létě 2011 popsal Vilém Rubeš na svém blogu, na což Cinik v diskusi i reagoval.)


Má přinejmenším jednu sestru, Marii Pospíšilovou. A pro případné zájemkyně – je heterosexuál a momentálně nezadaný; Vít Zvánovec na svém blogu vyjádřil i přesvědčení, že Ignác Pospíšil je panic.


Povahu a chování na internetových projektech Ignáce Pospíšila bychom asi lépe a výstižněji, než Filip Sklenář v jednom svém komentáři na Zvánovcově blogu, nevystihli:

"Cinik je flagrantní příklad jevu, proti kterému jsou demokratické (a wiki je demokratická) systémy vcelku bezbranné. Protože jak se bránit člověku, který všechny instrumenty vymyšlené pro dobro lidí a jejich obranu využívá k poškozování svého okolí? Autokratický systém takového člověka může prostě popravit, demokratický je v těžké patálii. Chcete po něm, aby se jen choval jako člověk, když už ne slušný, a on začne ječet o tom, že je terorizován, protože, protože, protože. Cinik, on není v podstatě zlý člověk, je jen mírně paranoidní, a postižený příšerným napoleonsko-mesiášským komplexem. Je to v podstatě oběť toho zlého, co katolicismus (který je jinak v zásadě v pořádku) produkuje jako určitý odpad své činnosti. On je tím intoxikovaný a jakoukoliv pomoc odmítá: za takových okolností je správné řešení jeho úplná izolace, dokud se nezačne léčit."  

Působení na internetu

Wikipedie

Na Wikipedii se Ignác Pospíšil objevil v roce 2004 a za pět let, kdy tam působil, je historie jeho konfliktů s ostatními editory vskutku přebohatá, jak alespoň částečně ilustruje záznamy banů. Pohádá se prakticky s každým, s kým přijde do styku a kdo jeho osobě a jeho "extravagantním" názorům vehementně nepoklonkuje. "Megalomanský úhel pohledu", Pospíšilův přístup k tvorbě článků i vnitroredakční diskusím ilustruje tak dokonale, že je těžké se ubránit podezření, že bylo napsáno přímo na něj:

"Megalomanský úhel pohledu se nevyznačuje přesvědčením, že osobní pohled na věc těch, kteří jej zastávají, je správný a tak musí být ve Wikipedii prezentován – ačkoliv ti, kteří megalomanský pohled zastávají, mu velice často věří – nýbrž vírou, že jejich stanovisko je neutrální. S tím spojená je i představa, že dotyční jsou specialisty na sporné téma a mají zvláštní oprávnění diktovat svou představu, jak by článek měl vypadat."  

Protože je prakticky nemožné se s takovým nepohádat, většina editorů se kontaktu s ním vyhýbala – což ovšem neznamená, že by si neuvědomovali, co je tohle individuum zač; Cinik kandidoval celkem 4x na správce Wikipedie a 3x na abritra, vždy však žalostně propadl (správcovské volby: 1, 2, 3 a 4, abritrážní volby: 1, 2 a 3).


Ross Hedvíček

Ross Hedvíček na českou Wikipedii zavítal koncem roku 2005, tehdy už se v Cinikem Pospíšilem znal. Již na jaře 2006 byl Hedvíček předmětem péče Abribrážního výboru a pro projevy a smysl spolupráce sobě vlastní se stal historicky prvním wikipedistou, který dostal indef ban.


Na Wikipedii však nezapomněl, tak odešel na Zvánovcův blog, kde napsal několik článků; jmenovitě Ignác Pospíšil vulgo Cinik a Hitler české Wikipedie. Vedle jiných Wikipedistů Pospíšila Hedvíček zařadil i do své Dvorany slávy hlupáků české internetu.


V roce 2008 Ross Hedvíček Cinika veřejně ztotožnil s tajemným Lordem Hoven, který terorizoval pražskou VŠE (učinil tak v tomto článku, kde vystavil Pospíšilovu fotografii s komentářem "Náš podezřelý"; bohužel asi již smazaného a nedostupného jinak, než nedokonale přes archiv z google); článku si povšiml i Zvánovec, na jeho blogu se rozpoutala pozoruhodná debata.


Filip Sklenář

Filip Sklenář (nick Felipe) na Wikipedii přišel koncem roku 2006 a s Pospíšilem se střetl již počátkem následujícího roku v diskusi k článku Ježíš Kristus. Hlavní těžiště konfliktu mezi Pospíšilem a Filipem Sklenářem ale představovaly články s homosexuální tématikou. Filip Sklenář byl nakonec zablokován na jeden rok; averze vůči Pospíšilovi však nezústala jen na stránkách Wikipedie: Sklenář napsal na Ignácovu adresu několik článků na Zvánovcův blog a vyvrcholením se stal tento hymnus na Cinika:

180px-Cinik1.jpg magnify-clip.pngIgnác Pospíšil v lese  Jak hovnem smrdíš, Ignáci Pospíšile, ó, jak ukrutně smrdíš hovnem svých tučných půlek zapařených na webu, svých kreténských úvah estébáckého konfidenta, kterým ses narodil, jen doba je teď jiná...
  Ó, ty pralidská sračko starší než pyramidy, zdaž Bůh či člověk může se neděsit tvého navýsost odporného puchu? Pyramidální hnus tvého bytí je všem inteligentním bytostem k zblití, jen dobrý presbyter Kirschner, kokot nešťastná a naivní, to – jako spoustu jiných věcí – dosud nepochopil.
 

Odkazy