Jakub Lopata


Jakub Lopata
225px-Jakub_lopata.jpg

Jakub Lopata

Narozen 20. března 1991 (22 let)
Bydliště Ostrava
Znám jako lopik007, Lopík
Povolání student
Website [[1]]
Záliby: Je toho opravdu mnoho, spíš hlavně počítače a internetová technologie, chcete-li se dozvědět více, není nic jednoduššího než mi napsat

Jakub Lopata (či také Lopík, lopik007 atp.) je podivuhodné individuum z Ostravy, které se samo, často a rádo, nazývá „nejlepší programátor a vývojář“. Je také autorem světoznámého a nejmodernějšího redakčního systému všech dob – Editmaxu. Jeho osobu a systém zřejmě nejlépe vystihl Dan Dušek v článku Jakub Lopata, Editmax a jiné omyly (stojí za přečtení).


Má za sebou několik významnějších incidentů, a i když se zdá, že své aktivity výrazně utlumil, zřejmě se vůbec nepoučil, jelikož stále za problémy, které si způsobil svým vystupováním, viní jiné a odmítá připustit, že je zodpovědný za svoje činy a že vše ostatní co se mu stalo, je jen následek jeho projevů. Na svůj věk (22 let) špatně a velmi pomalu chápe i triviální situace/případy/slovní spojení. Nyní pravidelně přispívá na svém blogu – pokud se tedy rozhodnete krátký odstavec textu (běžná délka článku) považovat za příspěvek.


Obsah

Obsah

Lopíkova právnická kariéra

Pan Lopata má taktéž zřejmě „ohromné“ vzdělání v oboru práv. Dokázal to hlavně svými výroky „Pokud tento článek do týdne nebude vymazat jsem rozhodnut podat trestní oznámení, dle zákonu § 72.“ či „Pokud článek do 24 hodin nezmizí bude podána trestní obžaloba ve věci porušení autorských práv. “


Lopíkova pověst na diskusích

Lopík působil hlavně na diskusích DJPW – Diskuse JakPsátWeb (kde také dostal ban) a Webtrh.cz. I přes své krátké působení si svým vystupováním nadělal mnoho odpůrců a nepřátel.


Lopík na facebooku

Lopíkov popis v profile na Facebooku: "Navštivte můj blog, najdete zde články o pár docela vtipných článcích, na adrese: www.lopik.***.cz". Celkom zaujímavá je tiež jeho nástenka; potom že prečo taký úžasný programátor nemá na nič čas - hrá FarmVille a CasinoCity.


Na facebooku je lopík členem následujících, vskutku jedinečných skupin:


 • Víš kdo se čumí nejvíc na tvuj profil zjisti to 100% funkční
 • Změň si pozadí svého Faceвooku! Výběr z 1000 pozadí! :-)
 • Změn si pozadí na facebooku 100% funguje VYZKOUŠEJ!
 • ŠOKUJÍCÍ video po, kterém 10 z 10 lidí neusne !!!ZDE!!!

Dále pak i na FB sděluje "Knihy Nečtu" - což asi bude důvod jeho zvláštního písemného projevu a nízké míry pochopení k radám (ve fóru). Tiež že sa zaujíma o "Tvorba Web Stránek" no, bohužiaľ, nie len zaujíma.


Příklad Lopíkovy mluvy

 • Nabízím tvorbu web-designu (vzhledu) pro Vaší web stránku, nebo blog.
 • Nově také nabízím, pro své čtenáře, a náhodně kolemjdoucím, tvorbu web stránek, či blogu. Levně, spolehlivě, *kvalitně*, rychlé.

Lopíkovo portfólio

Redakční systém EditMax

Vývoj toho pseudo-RS provázelo od začátku mnoho strastí. Některé jsou pak zachovány v podobě dotazů na fóru JakPsátWeb. Dobrým odrazovým můstkem je pak Lopíkův profil na jmenovaném fóru. Některé žádosti o pomoc byly celkem komické a jiné tragické. Například tato citace (zdroj):

"Zdravím. Předem bych chtěl říct, že přihlášení do administrace funguje, ale problém je v tom, že se do administrace může přihlásit opravdu každý bez použití správných údajů. Tedy stačí zadat do políčka jméno jedno písmeno, nebo více, stisknout entr a přihlásí se to. Jak tomu zabránit?"

Technické zpracování tohoto systému je naprosto otřesné (na úrovni žáka 1. třídy ZŠ) a tak nikoho nepřekvapí, že tento systém má mnoho kritických bezpečnostních chyb. Jeden příklad za všechny: Při přihlášení byl uživatel, který zadal správné heslo a login přesměrován na stránku admin.php, v opačném případě uživatel zůstal na stránce index. Samozřejmě, že na stránce admin.php (a pak ani nikde dále) nebyla žádná kontrola toho, zda je uživatel přihlášen (nebo alespoň odkud přišel), takže útočníkovi stačilo uhádnout existenci souboru admin.php a celý web prakticky ovládl (tato chyba je snad již v současnosti opravená).


Autentické ukázky Lopíkova kodérského umu

Namátkou se Lopíkovi dá vytknout následující:


 1. V administraci nekontroluje, zda se člověk přihlásil a zobrazuje všem celý obsah
 2. Pokud používá databázi, tak do ní vkládá data tak, jak je od uživatele dostal. Neodstraňuje HTML entity, nekontroluje SQL-injection

Naprosto jedinečným úkazem je soubor "login.php", který zpracovává data z formuláře pro příhlášení do administrátorské sekce. Zejména bych chtěl upozornit na perlu, která se skrývá v tomto zdánlivě divném smotku kódu. Autor perlu ukryl na řádku 8. Torvalds a Gates by zahanbeni odešli kopat žumpy, kdyby mohli mít tu čest s tímto vskutku geniálním počinem!

Login_php.png 

Restaurace Bartovičanka

Lopík dostal zakázku na webovou prezentaci restaurace Bartovičanka. Dodal naprosto úděsně zpracovaný, nevalidní bastl, který "obohatil" svým redakčním systémem Editmax. V současné době není webová prezentace restaurace dostupná kvůli absenci indexového souboru. Pokud by měl někdo zájem prohlédnout si otřesný výplod tohoto podnikatele, zkuste začít třeba zde a postupně se proklikat. Majitele restaurace zjevně kvalita tohoto produktu neuspokojila a tak se přesunul na facebook. Tato akce byla Lopíkem kvitována s jistou nevraživostí a společenskou gracií filcky – viz následující obrázek:

Fb_bartovicanka.png 

Pro případ, že by se Lopik rozhodl odstranit důkazy své práce pochybné kvality, jsem udělal několik screenshotů, aby si p.t. čtenář udělal obrázek:


140px-Lopik_portfolio1.png magnify-clip.pngOchutnávka Lopíkova umění 140px-Lopik_portfolio1-soucasny.png magnify-clip.pngSoučasný stav 140px-Lopik_portfolio1-validace.png magnify-clip.pngSkutečně výjimečná kvalita 140px-Lopik_portfolio1-cj.png magnify-clip.pngProgramátor mluvit česky nemluví 140px-Lopik_portfolio1-bezchybne.png magnify-clip.pngKvalitní kód na produkčním serveru je samozřejmostí!

Odkazy

Ci(n)táty

 • "Dnes si napíšeme článek o serveru exotopedia. Dle mého názoru má tento server za úkol co nejvíce pošpinit lidi, jinou možnost v tom nevidím. Název serveru pochází, dle mého názoru, ze slova exoti, i když nejsem si tím úplně tak jistý."
 • "V dnešním článku si trochu zahrneme mé platby, které jsem uhradil, ale i neuhradil. Za všechny platby může internet, ale zase jedna mírně pozitivní věc je, že jsem se s toho alespoň trochu ponaučil."
 • "Vítejte v novém! Lopik blog se neustále zdokonaluje i když zdokonaluje je velmi silné slovo raději bych to nazval vylepšuje. Tak už to bývá většinou na všem webových stránkách. Celý systém byl navržen tak aby již co nejvíce odpovídal Vaším představám a přáním. Určitě si mnozí z vás dokáži vzpomenout na marné začátky mého blogu. I když ze začátku se této stránce ani blog říkat nedalo. Bylo zde také vloženo reklamní místo pro reklamu na vaše webové stránky. Cílem zdokonalování webu není jak si mnozí myslíte něco dokázat." - citace pochází z hlavní stránky Lopíkova blogu
zdeExotopedia
Český internet Milan BuričínRadan ChrobokDaniel DočekalMilena DouškováDalibor GrůzaRadim HasalíkVít HassanPetr HejlJaroslav HladŠimon HlinovskýJiří HrebenarRadek HulánRadek JedličkaRadovan KalužaPetr KardinMichal KrólValentin KusákHonza ZZRHenryk LaholaPetr LoukotaJakub LopataLuŠtěLaMilan PetříkJiří MacichPavel MáchaBratři NěmcovéJan NeubertRobert PochJaroslav PeňaškaMarie PojkarováIgnác PospíšilVáclav ProkůpekJan Maria RegazzoAlan ŘepkaPepa SádraMatěj SeifertAleš SlabýVladimír StworaNatálie SmutkováJan StachPavel StašekZdeněk SteinbauerJan SternPavel SýkoraPetr TomešViktor VerešOndřej Vodný alias ONdrayPatrik VoglOndřej VomočilJan VostatekRoman ZavřelJindřich Zedník
Český internet - neaktivní Miloslav HebkýMichal KolesaStanda NovákKarel Nový
Slovenský internet Alexander JárayBranislav RácRóbert Sedlák
Zahraničí Markéta BarboříkováRoss Hedvíček