Patrik Vogl


Patrik Vogl
225px-Patrik_Vogl_color.jpg

Patrik Vogl, 2009

Narozen 18. října 1990 (22 let)

Praha

Bydliště Plzeň
Znám jako Dr.ik; Dr.Ik; KinderHulán; Pavel Smrk; Dr. Bobulik
Vzdělání základní
Povolání "copywriter", "webdesignér", "grafik" a "fotograf"
Plat kolik kdo dá
Website [[1]]
Lidé aktivně píšící na server okoun.cz jsou duševně choré.

Patrik Vogl (Dr.ik aka Dr.Ik, aka KinderHulán, aka Pavel Smrk, aka Dr. Bobulik) je český blogger, autor Real Life weblogu zaměřeného na teenagery. Žije v Plzni. Sám se považuje za celebritu. Propagátor technik hulanizace oponentů a striktního moderování diskuzí. Odpůrce pubescentů, socek a komunistů.


Jeho postoj k Hulánovi kolísá mezi bezmezným obdivem a demonstrativním nezájmem. Internetová komunita opakovaně diskutovala o jejich možném příbuzenském vztahu. Většinové mínění se kloní k názoru, že Hulán je spíše Voglovým mentorem, který jej provádí náročným období dospívání. Konzultují spolu široké spektrum problémů počínaje problematikou webu na pozvánky (Web 3.0) a konče volbou voňavky. Nápadné symetrie mezi Hulánovou a Voglovou literární tvorbou (erotické povídky) dává tušit, že Hulán je poradcem i v prvních teenagerových milostných dobrodružstvích. Voglovy pokusy emulovat internetové chování bloggera Hulána jsou ale obecně považovány za nepříliš zdařilé a v konkurenci textů/vzorců chování generovaných pokročilými nástroji typu Hulanatoru nemohou obstát.


Od roku 2009 se navzdory možné dyslexii (problémy s gramatikou, syntaxí a stylistikou) živí jako pomocný copy-writer. Přibližně v téže době se začíná považovat za fotografa. Dále o sobě uvádí, že od roku 2004 (zralý věk 13 let) je spolupracovnikem Microsoftu, IT specialistou, testerem a novinářem. Jeho kvality údajně dokládají stovky referencí.


Obsah

Obsah

Vzdělání

Podle důvěrných informací navštěvuje tříletý učební obor na SOU elektrotechnickém v Plzni-Skvrňanech [[[1]]], kde se mu letos (2010) podařilo napodruhé dokončit druhý ročník a v září 2010 bude moci nastoupit do závěrečného třetího ročníku.


Styl psaní

 magnify-clip.pngUkázka Patrikova stylu psaní, syntaxe a pravopisu v praxi 

Patrik je také znám pro svůj nekonvenční styl psaní, plný podivných větných struktur, obskurních slovních spojení, opakující se slovní zásoby [[[2]]][[[3]]] a řady pravopisných chyb.


Praktiky

  • Patrik praktikuje po svém vzoru (Radek Hulán) hulanizaci oponentů a cenzuru komentářů.
  • Patrik také blokuje IP adresy svých čtenářů, kteří navštěvují jeho fanklub na okoun.cz. Tato praktika je ale kontraproduktivní, protože tito jsou prakticky jedinými čtenáři jeho blogu. S touto praktikou na čas skončil, ale podle ohlasů s ní v lednu 2010 opět začal.

Vaporizace

Patrik se řídí svým vzorem také v oblasti mazání nepohodlných článků, twítů a příspěvků na Facebooku.


Podnikání

Patrik se také od 3. srpna 2009 vrhl na podnikání v řadě činností (více viz Živnostenský rejstřík), načež se z Patrika během pěti dní stal expert na tuto problematiku. [[[4]]][[[5]]]


Dne 28. července 2010 se Vogl nechal slyšet, že pobírá plat 30 000 Kč měsíčně. [[[6]]] Nicméně na svém blogu stále publikuje placené články za 200 Kč. [[[7]]]


IT erudice

Od 13 let propagoval Vogl produkty firmy Microsoft (údajně z pozice spolupracujícího IT specialisty), než v roce 2009 přesedlal na produkty firmy Apple. V komunitě jablíčkářů rychle získal pověst erudovaného IT specialisty. Je autorem technik tzv. functionality hackingu, tj. hledání alternativních postupů řešení banálních úkolů.


Male faux pas

Apple například předpokládá, že běžný uživatel bude zálohovat data pomocí Time Machine, kterou aktivuje pouhým kliknutím na tlačítko "on". Vogl, pravděpodobně aby předešel chybám při zálohování, tomuto postupu předřadil důkladný test funkčnosti systému.

"Řeším nehezký problém. Chtěl bych si zálohovat data, ale nevím jak na to. Zkoušel jsem editovat registry, stáhl jsem opravné '.exe' soubory, nejprve pro 32bit, posléze na to pro 64bit, také jsem zkoušel nainstalovat ovladače pro můj externí disk, přeinstaloval jsem systém, vyměnil jsem HDD, odinstaloval aplikace, které by mohly dělat neplechu, a nakonec jsem i vypnul firewall, antivir a podobně. Pořád na mě ale vykukuje toto okno, a já absolutně nevím, co s ním."  "Trvalo mi to dlouho, ale už to chápu. Ono je tam skutečně jen tlačítko 'zapnout'.  

Internetová bezpečnost

V létě 2009 byl opět hacknut Voglův vlajkový plátek. Místo upoutávky na nový blog se návštěvníkům zobrazoval manifest 'Ideální prázdniny' Michala Kolesy a také jeho fotografie. Zásah hackerů vyřadil Real Life blog na několik týdnů, ve kterých se místo obsahu zobrazovala jen upoutávka na nový Real Life - magazín. Přibližně ve stejné době turečtí hackeři napadli i Voglův účet na Twitteru a používají ho nyní k propagandistickým účelům. Komunita Voglových obdivovatelů na Okoun.cz diskutovala, zde se jedná o skutečný útok, nebo o další pokus P. Vogla o přitáhnutí pozornosti,tzv. guerilla marketing. Guerilla marketing je agresivní formou propagace, jejímž cílem je pomocí efektu 'shock and awe' získat pozornost cílové skupiny. V českém internetovém prostředí se úspěšně prosadily např. následující strategie: urážení všech okolo, předžalobní výzvy a žaloby (bez reálné šance uspět), fiktivní prodej blogu, skutečné propadnutí na učilišti, zneužívání akademických titulů, zanedbávání osobní hygieny (pravděpodobně skutečné), medializovaná proměna z hnusáka v metrosexuála. Zajímavou novou metodou testovanou guerilla promotéry je pokus vzbudit ve čtenářích dojem, že osoba s neukončeným SŠ byla přijata na VŠ, případně tam dokonce přednáší. V tomto kontextu se představa, že celá hackerská aféra je chytrým marketingovým tahem, nezdá býti nereálnou.


Patrik Vogl a žaloby

270px-Zalobicky.gif magnify-clip.pngVliv žalobního šermu na délku ztopořeného penisu 

Čas od času na různých blozích vznikají negativně laděné články zaměřené na osobu Patrika Vogla. Jeho taktikou je poslat předžalobní dopis majiteli webu obsahující výhrůžky. V něm se mimo jiné uvádí, že pokud dotyčný člověk nekorektní text nesmaže, bude na něj podána žaloba, trestní oznámení a následně informován ředitel školy. Tento postup se ukázal jako neúčinný.


Paradoxem je fakt, že na samotného Vogla bylo zvažováno podání trestního oznámení kvůli zveřejnění osobních informací na blogu pvogl.cz. Původní text byl po této aféře v tichosti upraven a citlivé údaje odstraněny.


Patrikův obchodní um

Patrik Vogl slouží jako zářný příklad všem rádoby podnikatelům. Na Webtrhu kromě spousty reklamních odkazů prodal např. svůj starý blog patrikvogl.cz. Je však považován za podvodníka. Tuto skutečnost dokládá jeho iTrader.


Dne 21. února 2010 začala dražba Patrikova blogu na webtrh.cz - minimální nabídka byla 25 000 Kč, nižší nabídky než 150 000 Kč si Patrik vyhradil neakceptovat. Dražba měla původně trvat do 23. března, ale protože se rozkřiklo, že jde o pouhou fiktivní nabídku za účelem zvýšení návštěvnosti webu, bylo vlákno smazáno administrátorem a Vogl následně potrestán třicetidenním zamezením zápisu na fórum.


Webdesign

Vogl se rád chlubí se svými údajnými webdesignerskými dovednostmi a zakázkami od spousty klientů. Výzkumný tým Exotopedie zjistil, jak se webdesign dělá v podání Patrika Vogla.


Vogl si starý design pro blog (ten, který nyní využívá Ondřej Vomočil) nechal vytvořit od cizího člověka. Jeho stávající vzhled blogu, který vydává za svůj, však nepochází od něho. Jedná se o mírně upravenou komerční šablonu z jednoho australského marketplace (ThemeForest).


120px-Patrik_Vogl_ukradena_sablona.jpg

Původní vzhled, který Vogl vydává za svůj


120px-Patrik_Vogl_redesign_klientova_webu.png

Jak se dělá redesign


Wikipedie

Patrik se také snaží přispívat do Wikipedie, ovšem s nulovým úspěchem. 12. července 2009 se pokusil o sebepropagaci - vytvořil heslo o své osobě, avšak nesplňuje encyklopedickou významnost. [[[8]]] Dále přidal odkazy na svůj blog do hesel Testosteron a Endorfin, ovšem tyto byly také odstraněny. [[[9]]]


Bydlení

Jakožto sedmnáctiletý adolescent se Patrik rozhodl upravit si svůj pokojíček, což shrnul v článku Jak správně zrekonstruovat pokojíček teenagera?. Ovšem jak bylo zjištěno o zhruba rok později, tento stav mu moc dlouho nevydržel (viz Fotogalerie).


Citáty

Viz Citáty


Studium fenoménu

Studiem jeho osoby se zabývá diskuzní klub Kinderhulán - young padawan na Mistra na Okoun.cz.


Související hesla

Odkazy

Oficiální

Jiné

Články o Voglovi

zdeExotopedia
Český internet Milan BuričínRadan ChrobokDaniel DočekalMilena DouškováDalibor GrůzaRadim HasalíkVít HassanPetr HejlJaroslav HladŠimon HlinovskýJiří HrebenarRadek HulánRadek JedličkaRadovan KalužaPetr KardinMichal KolesaMichal KrólValentin KusákHonza ZZRHenryk LaholaPetr LoukotaJakub LopataLuŠtěLaMilan PetříkJiří MacichPavel MáchaBratři NěmcovéJan NeubertRobert PochJaroslav PeňaškaMarie PojkarováIgnác PospíšilVáclav ProkůpekJan Maria RegazzoAlan ŘepkaPepa SádraMatěj SeifertAleš SlabýVladimír StworaNatálie SmutkováJan StachPavel StašekZdeněk SteinbauerJan SternPavel SýkoraPetr TomešViktor VerešOndřej Vodný alias ONdrayPatrik VoglOndřej VomočilJan VostatekRoman ZavřelJindřich Zedník
Český internet - neaktivní Standa NovákKarel Nový
Slovenský internet Alexander JárayBranislav RácRóbert Sedlák
Zahraničí Markéta BarboříkováRoss Hedvíček