Vesjolyje Kartinki


Vesjolyje Kartinki (přepis Весёлые картинки – legrační obrázky – z ruštiny) byl internetový server, na kterém rozliční autoři pod přezdívkami uveřejňovali vtipné fotomontáže, též nazývané kartinki. Každé pondělí bylo vyhlášeno téma, na které mohou autoři obrázky vytvářet. Kartinki byly shromažďovány na diskusním serveru Okoun.cz a následně pravidelně uveřejňovány na oficiálních stránkách (které byly až do roku 2005 na serveru Kompost.cz).


První obrázky byly zveřejněny 11. listopadu 2003. Server uzavřel svou činnost dvoustým řádným vydáním 28. března 2008. V roce 2009 po havárii disku přestal běžet server úplně.


Tvůrcům několikrát hrozilo trestní stíhání. Nejznámější případ je vytvoření fotomontáže s nápisem VyHubení, po jejímž zhlédnutí bylo na provozovatele podáno trestní oznámení za podněcování k nenávisti vůči skupině osob[[[1]]].


Obdobné servery ve světě, které inspirovaly české tvůrce, jsou Something Awful a Worth1000.


Z hlediska české i ruské gramatiky je velké „K“ v názvu nesprávné, ale editoři VK dle svých slov chybu učinili záměrně.


Název byl inspirován stejnojmenným sovětským dětským časopisem, který byl v osmdesátých letech distribuován žákům základních škol.


Obsah

Obsah

Následníci

  • Souběžně s Kartinkami začal na Okounu v srpnu 2007 fungovat klub OLOL fotomontáže, kde různí autoři postovali svoje fotomontáže, které byly příliš jednoduché, než aby mohly být zaslány do Kartinek. Klub funguje doposud a úspěšně pokračuje v tradici Kartinek, i když v značně zjednodušené podobě.
  • V červnu 2009 započal svoji činnost server UMSLE.NET, který se netají svojí inspirací v Kartinkách a pokouší se pokračovat v podobné činnosti.

Odkazy